27 października 2012

wycieczka na kresy według wolontariuszy fkż



wycieczka na kresy według wolontariuszy fkż

Dzięki specjalnemu grantowi z Funduszu Szwajcarskiego rozwijamy nasz program dla wolontariuszy. Jednym z wielu działań zaplanowanych na lata 2012 - 2014 była wycieczka do Sejn i Wilna - śladami wielokulturowości, jaka odbyła się pomiędzy 4 i 7 października.

Podczas wycieczki spędziliśmy cały dzień z Fundacją Pogranicze w Sejnach: zarówno w ich ośrodku w Krasnogrudzie, jak też w centrum w Sejnach, obejrzeliśmy spektakl teatru Wierszalin 'Reportaż o końcu świata' w sejneńskiej Synagodze, a następnie pojechaliśmy zwiedzać żydowskie miejsca w Wilnie



"Festiwal Kultury Żydowskiej zakończył się niespełna trzy miesiące temu, w uszach wielu z nas gra jeszcze muzyka i wspomnienia tamtych lipcowych dni  wciąż żyją  w naszej pamięci  i na tysiącach zrobionych fotografii.  Festiwal nie daje o sobie zapomnieć z dnia na dzień, bycie wolontariuszem nie kończy się wraz z Finałowym Koncertem na Szerokiej, ono trwa nieustannie przez cały rok. Idea wspólnej integracji, poprzez prace naukę i zabawę, trafiła na podatny grunt i znalazła swojego darczyńcę. Mowa tutaj o grancie z Funduszu Szwajcarskiego i realizowanym dzięki wsparciu Szwajcarii projekcie Stowarzyszenia Festiwal Kultury Żydowskiej „Kultura wolontariatu”. To dzięki niemu możliwa była realizacja wspólnego wyjazdu grupy ponad 40 wolontariuszy do Sejn i Wilna."

Katarzyna Odrzywołek 

"Nasza wycieczka na wschód to przede wszystkim zachwyt nad pięknem tamtejszej przyrody. Jeziora przepięknie położone w pofałdowanym krajobrazie. Nie dziwne, że taka przestrzeń była inspiracją dla Czesława Miłosza, który również był bohaterem naszej podróży. Sejny urzekły nas dbałością o swoją wielokulturową przeszłość oraz wielką otwartością ludzi. Krasnogruda - pięknym położeniem i wielką pracą i pasją ludzi, którzy zajmują się tym miejscem. Wilno to przede wszystkim duch tajemniczości i wielokulturowości unoszący się nad miastem. Cała wycieczka była bardzo inspirująca, zwłaszcza do obserwowania i zachowywania charakteru miejsca, z którego pochodzimy."

Joanna Antonik

"Każda dłuższa niż codzienna droga prowadzi w świat, który jest inny od naszego świata. Tym razem nasza droga była naprawdę długa, w przestrzeni, ale i w głąb czasu, a świat pełen Innego. Spotkaliśmy w nim Miłosza, proroka Ilię, Mickiewicza i Gaona z Wilna, Karaimów i starowierców. Zanurzyliśmy się w mitologię sejneńskich baśni, wysłuchaliśmy opowieści Cyganów, Żydów, Litwinów i Polaków, a wszystkie splotły się przed nami w jedną Pieśń o Pograniczu, gdzie niebo jest wspólne, a ziemia pomieści każdego."

Kamil Kmak

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz